Odwodnienia liniowe na prywatnej posesji

Na pewno znasz osoby, które narzekają, że w ich piwnicy zbiera się woda, a po ulewnych deszczach na posesji zalegają kałuże. Jeżeli nie chcesz mieć takich problemów; błota w ogrodzie po topniejącym śniegu, zalegającej wody w garażu, piwnicy czy kotłowni, musisz zainwestować w dobre odwodnienie na swojej działce. Jeżeli dopiero planujesz budowę domu, to jesteś w najbardziej komfortowej sytuacji. Aby bowiem działka i dom były naprawdę dobrze zabezpieczone przed nadmiarem wody, należy najpierw zaizolować fundamenty, następnie wykonać drenaż wokół domu i wykonać odwodnienie liniowe. Dzięki temu Twój ogród nawet po ulewnych deszczach będzie się dobrze prezentował, a podjazd przed domem, garaż i piwnica zawsze będą suche.

Najpopularniejszym obecnie systemem odwodnień, (http://www.bielbet.pl) który jest jednocześnie bardzo skuteczny i wygodny, to wspomniany już system odwodnienia liniowego, który stosuje się wokół domów, a na pewno należy w niego zainwestować na gruntach spoistych. Jest on idealny do zagospodarowania deszczówki, której setki litrów wyrzucane są z rur spustowych rynien. System ten umożliwia również osuszenie utwardzonych nawierzchni. Dzięki nemu ściany domów oraz fundamenty nie zamakają i można czuć się w pełni bezpiecznie.
Na system odwodnienia liniowego składa się kilka części. Po pierwsze są to wpusty deszczowe, nazywane inaczej po prostu korytami. Montuje się je przy samych zakończeniach rur spustowych w rynnach, a także na podjazdach do garażu oraz przy drzwiach wejściowych. Dzięki temu zabezpieczone są miejsca neuralgiczne – nie dopuszcza się do zalania ważnych dla nas obszarów – ogrodu lub garażu. Wpusty są ze sobą połączone i kierowane są, pod niewielkim nachyleniem, wprost do studzienek kontrolnych, które są kolejną częścią systemu. W nich zbierają się zanieczyszczenia i są odpowiedzialne za zabezpieczenie systemu przed zatykaniem i zamulaniem. Na końcu systemu znajduje się studia zbiorcza. Dobrze, aby była wyposażona w specjalny kosz, w którym zbierają się większe zanieczyszczenia. Nie można zapomnieć również o rusztach, które służą do przykrycia koryt. Biorąc pod uwagę, że są one jedynym widocznym elementem odwodnienia, przez co są także narażone na uszkodzenia, należy wybierać wyłącznie te modele, które po pierwsze wykonane są z najlepszych materiałów, a po drugie – dobrze się prezentują.


Dobór odpowiedniej klasy rusztowań i koryt

Wybierając odwodnienie liniowe należy uwzględnić obciążenia, którym będą poddawane ciągi odwodnień. Najczęściej, na posesjach prywatnych wykorzystuje się korytka klasy A15, które wytrzymują nacisk do 1500 kg (15kN). Jednak, jeżeli wiesz, że na Twojej posesji będą pojawiać się pojazdy cięższe, np. samochody dostawcze, koniecznie zamontuj korytka o wyższej klasie obciążenia. Są one nieco droższe, ale sprawdzą się idealnie, zwłaszcza na wyjedzie z posesji oraz w okolicach szamba. Warto pamiętać, aby odwodnienie liniowe wykonywać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych przed domem.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą:
Bielbet – odwodnienia liniowe

Przeczytaj także