Podnośniki koszowe- gdzie możemy je stosować?

Podesty ruchome to urządzenia, które mają bardzo dużo rożnych zastosowań. Przydają się do pracy wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz. Do pracy wewnątrz budynków, gdzie najczęściej są to hale magazynowe najczęściej, używa się podnośników nożycowych i przegubowych, które z racji swoich niewielkich rozmiarów są bardzo funkcjonalne w miejscach, gdzie nie ma zbyt wiele przestrzeni. Zamontowane są najczęściej na wózkach platformowych z małymi i niebrudzącymi się kołami, które mają idealne warunki jezdne na prostej posadzce magazynu.

Podnośniki nożycowe- bardzo uniwersalne

Jednym z najbardziej uniwersalnych mechanizmów podnoszenia jest podnoszenie nożycowe. Nie jest to nowe rozwiązanie, a jednak w zależności od liczby przegubów i konstrukcji jest wykorzystywany w szerokim zakresie udźwigu. Podnośniki koszowe mogą być różnych rozmiarów, od tych dużych po znacznie mniejsze. Te mniejsze zazwyczaj mają napęd elektryczny i są stosowane w halach i liniach utrzymania ruchu. Ich zaletą jest to, że mogą bez problemu podnieść ciężar do 500 kg na sporą wysokość. Najczęściej jest to jeden lub dwóch pracowników i materiały oraz narzędzia potrzebne do pracy. Firmy budowlane z kolei używają zwyżek o większych rozmiarach i napędzie spalinowym, które mają udźwig powyżej 1000 kg, a także koła takich pojazdów są przystosowane do trudnych terenowych warunków.

Podnośniki te często pełnią funkcję środków do transportu wewnętrznego, który dodatkowo pozwala dostać się w wyżej położone miejsca, czy jako urządzenia przy okresowych konserwacjach. Na budowach kiedy będzie trzeba dostać się na wyższe kondygnacje od zewnętrznej strony obiektu, funkcjonalność podnośnika koszowego będzie nieoceniona.

Podnośniki przegubowe- do magazynu

Podnośniki przegubowe są mniej stabilne o wysięgników nożycowych, ale mają inne zalety. W przeciwieństwie do nożycowych, które unoszą się wyłącznie w górę, podnośniki przegubowe mogą odchylać się na boki. Umożliwia to większy dostęp w miejsce pracy. Urządzenia te poruszają się tak samo jak podnośniki nożycowe, z tym że zakres ich pracy jest większy. Przykładowo mogą być używane na wysokim składzie, na poziomach, do którego żaden wózek widłowy nie sięgnie.

Kolejną zaletą jest ich niewielki rozmiar, dzięki czemu mogą one wykonywać prace w często wąskich ciągach komunikacyjnych. Pracownik na wysokości może czuć się bezpiecznie, znajdując się wewnątrz kosza z barierkami.

Podnośniki przegubowe często stosuje się na budowach, sprawdzają się także przy drobnych remontach i pracach naprawczych. Dzięki nim także wygodniej niż przy pomocy zwykłych rusztowań można dostać się do zewnętrznej elewacji budynku.

Przeczytaj także