Pomysły na ciekawą aranżację małej sypialni

Aranżacje małych pomieszczeń bardzo często bywają trudne. Ograniczenia powodują, że niekiedy trzeba mocno się nagłowić, aby wybrać rozwiązania, które będą idealnie wpasowywać się w metraż, jednocześnie nie psując efektu wizualnego pomieszczenia. Odpowiedni dobór mebli i koloru na ścianach, a także zastosowanie umiejętnych trików powiększających optycznie przestrzeń jest więc niezbędne.

 Jakie meble wybrać do małej sypialni?

  1. Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?
  2. Jaki kolor do małej sypialni?

Jakie meble wybrać do małej sypialni?

Aranżacja małej sypialni wymaga z pewnością kreatywności. Nie ma także wątpliwości, że nawet najlepsze łóżko nie zagwarantuje komfortowego wypoczynku, jeśli leżąc na nim będziemy mieć wrażenie przytłoczenia i ciasnoty. Ważne zatem, aby zagwarantować maksimum wygody oraz zaoszczędzić jak najwięcej powierzchni jednocześnie.

(https://domar.pl/sklep/tasta/ – sklep z meblami Tasta)

Świetnie do tego zadania nada się rozkładana sofa. Aranżacja sypialni, której metraż jest mały powinna właśnie zaczynać się od tego elementu. Dokładne rozplanowanie co gdzie będzie stało pozwala zobrazować już na starcie, gdzie trzeba będzie nanieść korekty. Można oczywiście także wstawić klasyczne łóżko z materacem, jednak w takim przypadku dodatkowego wolnego miejsca będzie trzeba szukać gdzie indziej.

(Sklep z meblami Kler – https://domar.pl/sklep/kler/)

Aranżacja sypialni przy pomocy mebli na wymiar to najrozsądniejsze rozwiązanie, choć nie należy do najtańszych. Warto jednak z niego skorzystać. Półki, czy szafki można zamontować we wnękach lub odpowiednio dopasować do skosu, jeśli taki kształt ma sufit.

(Sklep Jysk – https://domar.pl/sklep/jysk/)

Jak optycznie powiększyć małą sypialnię?

Aranżacja sypialni niekiedy jest procesem, który ciągnie się tygodniami. Nic w tym dziwnego, gdyż samo dobranie mebli jest czasochłonne. Ponadto, jeśli są robione na wymiar również trzeba doliczyć dodatkowy czas aż firma je precyzyjnie dotnie i zmontuje. Istnieją jednak sposoby na powiększenie tego pomieszczenia. Oczywiście jednym z nich jest wyburzenie jednej lub więcej ścian. Co zrobić, gdy jednak nie ma takiej możliwości?

Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się optyczne powiększanie ścian, dzięki zastosowaniu kilku prostych trików. Podczas aranżacji sypialni, która charakteryzuje się małym metrażem powinniśmy wykorzystać jasne kolory na ścianach, gdyż w barwy jaskrawe lub ciemne mogą dawać efekt przytłoczenia. kolejnym prostym trikiem jest zamontowanie lustra lub kilku zwierciadeł oraz zamontowanie błyszczących frontów w szafach.

Są to tradycyjne sposoby na optyczne powiększenie sypialni. Lustra można zamontować na ścianie przeciwległej do łóżka, na froncie szafy, czy też nad zagłówkiem łóżka. Uzyska się w ten sposób efekt głębi, która korzystnie wpłynie wnętrze. Aranżacja sypialni to także odpowiedni dobór oświetlenia, które nie powinno być za ciemne, ani też za jasne.

Jaki kolor do sypialni?

Kolory w sypialni nie powinny być przede wszystkim ciemne. Jak już zostało wcześniej wspomniane, zastosowanie ich spowoduje, że wnętrze się zmniejszy i zacznie przytłaczać. Jaskrawe barwy także nie są wskazane, gdyż mogą razić w oczy, a w połączeniu z bardzo jasnym światłem dodatkowo je męczyć.

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie stonowanych barw oświetlenia. Dodatkowo kolory na ścianach powinny być jasne. Idealnie nadadzą się w sypialni odcienie beżu, czy bieli. Trzeba jednak się liczyć z tym, że bardzo szybko mogą się wtedy pojawić na nich zabrudzenia. Farby w tych kolorach na szczęście nie są drogie, więc warto sypialnię odświeżać chociaż raz na pół roku.

Przeczytaj także