W jaki sposób kontrolować dostęp w swojej firmie?

Nie tylko w większych, ale i w mniejszych przedsiębiorstwach ważnym tematem stała się kontrola dostępu. Najczęściej zaś dotyczy ona firm z branży IT. Za system kontroli dostępu uważa się zespół wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, jaki ogranicza użytkownikom dostęp do konkretnych stref informacji.

Opis systemów kontroli dostępu

Tam, gdzie używa się systemów kontroli dostępu użytkowników rozpoznaje się najczęściej po takich wyznacznikach jak: odcisk linii papilarnych, tagi RFID, tablica rejestracyjna pojazdów, czy też piloty radiowe. Pracodawcy wprowadzający systemy kontroli dostępówwiedzą jak działają systemy i cenią to, że zbierają one informacje na podstawie nagromadzonych uprzednio konfiguracji, bez zbędnej ingerencji osób trzecich. Dzięki temu decyduje się, który spośród użytkowników będzie mieć dostęp do danego sektora, czyli do zabezpieczonej strefy. Elementami zaporowymi są najczęściej: drzwi z zamkiem elektronicznym, rygle, bramki, szlabany i bramy przesuwne. Najważniejsze cechy systemu kontroli to: maksymalna ochrona przed obecnością użytkowników w strefach systemu, identyfikacja elektroniczna użytkownika, systematyczny zrzut zdarzeń występujących w obrębie systemu, sterowanie zaporami oraz wdrożony system anty – pass – back. Systemy kontroli dostępu opierają się na współpracy urządzeń z identyfikatorami osobistymi. Całość kontroluje jeden komputer, a uprawnienia dla poszczególnych użytkowników nadawane są indywidualnie.

Co można zyskać poprzez wdrożenie systemów kontroli dostępu?

Te przedsiębiorstwa, w których zostaną wdrożone systemy kontroli dostępu przede wszystkim są lepiej zabezpieczone, co oddziałuje na działanie firmy. Ma to na przykład duże znaczenie w tych firmach, w których przechowuje się cenne informacje. Systemy kontroli dostępu są już teraz standardem w branży IT, a spodziewać można się, że również i w innego typu przedsiębiorstwach będą rozwijały się na dosyć dużym poziomie. Dlatego też i w innych branżach instaluje się często oprogramowanie zabezpieczające.

Przeczytaj także